חוק סינון אתרים

מה ההתלבטות?

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה היום (ב') פה אחד את הצעת החוק שיזמה ח"כ שולי מועלם רפאלי, יו"ר סיעת הבית היהודי, לפיה ספקיות האינטרנט יחויבו לסנן תכנים פוגעניים וכן אתרי זימה ברשת האינטרנט.
לפי הצעת החוק נקבע כי כל ספקית תחויב לחסום ולסנן אתרים ושירותים למבוגרים כברירת מחדל וזאת ללא תשלום נוסף וללא קשר לחבילה שאליה המשתמש מנוי. במידה והלקוח אינו מעוניין בכך, עליו לבקש מנציג השירות בטלפון או לפנות בכתב לספק כי הוא רוצה לבטל את סינון האתרים. )איתי מקמל, מתוך TGSPOT)
כידוע גם מוסדות החמ"ד , מי יותר ומי פחות, נוהגים כחלק ממערך התקשוב של משרד החינוך לשים חסימה בכדי למנוע מהתלמידים גישה ישירה לאתרים אלו. בחלק מהמוסדות אף התוו מדיניות בשיתוף התלמידים לעבור בכלל לשימוש במכשירים כשרים בלבד.
האם לדעתכם סינון אתרים הינו חלק מתפקידו של החמ"ד ובעצם מדובר בצעד מועיל לנוער שבא להקל עליו את הניסיון או שאולי בואו נשאיר הכול פתוח וניתן לנוער להחליט איך ולאן לגלוש מתוך הכרה בשיקול דעתו ובבגרותו. ביקשנו משני תלמידי החמ"ד לענות על השאלה.

מאור מנשה, כיתה י"א, ישיבת חמ"ד – אור תורה סטון
שיראל דילר, כיתה י, בית חינוך חמ"ד, אמית, מודיעין

אני בעד החוק כי...

טרם אחרוץ דעתי נדבר קצת היסטוריה: המחשבים החלו התפתחותם המשמעותית לפני בערך ששים שנה , והאינטרנט הוף לכל העולם לפני 25 שנה בלבד! זו הייתה ירית הפתיחה לחציית הגבולות בכל הבחינות, הן מבחינת השכלה ומידע ,ומהירות העברת המידע והן מבחינת הגבולות המוסריים של כל אדם.

בעקבות התפתחויות אלו העולם כיום הרבה יותר פתוח וכל מידע כלשהוא בעולם זמין לנו ישירות ונגיש כמעט בכל סיטואציה שבה אנו נמצאים. לפי כל הדעות אין חלוקים בכך שאתרים שלא צריך להיכנס אליהם- לא צריך להיכנס אליהם! והם אתרים שכל אדם ובפרט יהודי דתי לא צריך להתקרב אליהם. אך לכל אדם ובפרט בקרב בני הנוער בגיל ההתבגרות והחיפוש העצמי, יש נפילות.. ובגלל שהנגישות לכל מידע היא מיידית , התוצאה היא שסיפוק התאוות הכי קטנות הוא מיידי ורכבת ההרים במוסרית והמצפונית, של כל אדם, מלאה בסיבובים מסוכנים ובהבדלי גבהים משמעותיים! ובעקבות המציאות האכזרית הזאת (מצד סיפוק התאוות ) אני תומך נלהב של החוק לסינון אתרים.
כיוון שאני יודע שאם היה לי מי שיעצור אותי בטרם מעשה. ומי שייתן לי יד תומכת לפני נפילה- אני לא הייתי עושה את זה ולא הייתי נופל. חוק זה הוא נקודת אור באפלה ממשית . החוק מעמיד גבולות ברורים במקום שבו הכל פתוח ואין גבולות מוחשיים… אני מודה לח"כית שולי מועלם-רפאלי שבצעד אמיץ הביאה לשולחן הדיונים נושא שקשה לדבר עליו .

אני נגד החוק כי...

ועדת השרים העבירה היום את החוק שבמסגרתו ספקי הרשת יהיו חייבים לחסום אתרים פורנוגרפיים ובלתי הולמים באינטרנט.
אבל אני נגד החוק.
החוק הזה בעצם מבטל את האפשרות של ילדים בגילי להבחין בין טוב ורע, הרי באיזה שהוא שלב הילד יצא לעולם גדול יותר, בלי סינונים והגנות. אם באישיות שלו הוא לא יהיה מודע להבדלים בין מה מותר לי ומה אסור לי,איך הוא יקבל החלטות נכונות?
בעצם מה שעושים פה הוא מבטלים את אתרי הזימה בכדי שהילד לא ייתקל בהם אבל יש מקומות ציבוריים שבהם הגלישה חופשית והסקרנות הטבעית של הנוער תמשוך אותם לשם ואז בעצם לא עשינו כלום.
לדעתי צריך לחנך ילדים לא לגעת בדברים האלה ולהתרחק מהם ככל האפשר ואפילו לתת לילד בעצמו לבצע את החסימה, אבל אם חוסמים אותו בכוח מן הסתם הוא יימשך לזה ולא יירתע מעבר לכך שרק הופכים את העניין ל'פרי האסור'.
אחזק את דבריי בסקר שעשו פעם במגזר החרדי מראה שככל שמנעו מהנוער להשתמש באינטרנט כך גבר השימוש באינטרנט בסתר. מה שמוכיח את טענותיי אם יראו לילדים את הרגע שבדבר אבל יתנו להם להגן על עצמם השימוש באתרים האלה לדעתי יופחת.

השארת תגובה