לקנות את האושר

פתיחה

החופש הזה קרעת את עצמך לגמרי. הבטחת לעצמך שבשבוע האחרון אתה והחבר'ה הולכים להתפנק על איזה טרק עצבני במיוחד בצפון כולל כמה לילות במלון פנסי, שלוש ארוחות ביום, לא כולל נשנושים בכל שעה עגולה. קמת לפני הזריחה, חזרת אחרי השקיעה ובסוף קבלת מהמעסיק שלך את כל הכסף ביד. כולך בשמיים, שורק לכוכבים, רוקד עם המלאכים ובעיקר מתחיל לתפור את החופשה החלומית שלך בדמיון המפותח שנתברכת בו. פתאום, באמצע הדרך הביתה, ניגש אליך איזה הומלס מבאס כזה ומתחיל לחפור לך משו על חתונה לבת שלו ושאין לה כסף ושהוא לא רוצה שהיא תתייבש ושאולי תוכל לעזור לו במשהו כי הוא יזכור לך את זה לכל החיים והוא גם ישמח לברך אותך בכל יום בלב שלו. ברגע הראשון אתה שומע את הקול מתבאס עליך קשות:

"אתה רציני? אתה באמת הולך לתת לו עכשיו חלק מהסכום שעבדת עליו כל כך קשה? אתה אשכרה פסיכי? בן אדם, ההומלס רוצה כסף שההומלס ילך לעבוד!" אבל אז, אתה נזכר שתכל'ס מי אתה שתתחיל לשפוט אחרים והנה הקב"ה זימן לך חתיכת ניסיון שבו תוכל להחיות נפש אחת, את הבת של ההומלס וממש להציל אותה משפיכות דמים ועלבון. אתה פותח את ערימת הכסף, מסתכל עליה ותוהה לעצמך: מה שורה תחתונה יהפוך אותך למאושר יותר? לשמור את הכסף לעצמך או לקחת חלק ממנו ולהעביר אותו הלאה?

הרצאת טד

בהרצאת הטד שלו, מסביר לנו הפעם החוקר מייקל נורטון שמחקרים מדעיים גילו שבני אדם שהשתמשו בכסף שלהם בכדי להיטיב עם מישהו אחר, היו הרבה יותר מאושרים מאשר בני אדם שהוציאו את הכסף על עצמם. מייקל מתחיל את ההרצאה ומספר על מאמר מעניין שפורסם בCNN ובו נמצא שרוב האנשים שחשבו שחייהם ישתפרו בעקבות הזכייה בלוטו, דווקא חוו את הדרדרות חייהם: הם לא הפסיקו לקנות דברים ונכנסו לחובות. חבריהם כל הזמן הציקו להם בנוגע לכספים הרבים שהם זכו ולסוף הם נשארו לאחר הזכייה בחובות וללא חברים במקום מה שהיה להם לפני כן: חיים חברותיים ונטולי חובות. בהמשך ממשיך מייקל ומתאר איך צוותו ערך את הניסוי בהרבה מקומות בעולם ולמעט מקום אחד בכל שאר המדינות התוצאה הייתה ברורה:

אין שימוש שמביא אושר לאדם יותר מאשר השימוש בכסף לטובת מישהו אחר.

תכל'ס

אחד מגדולי וחשובי הוגי הדעות של העם היהודי במאה הקודמת היה המשגיח המפורסם של ישיבת פוניבז', הרב אליהו דסלר. בספרו 'מכתב מאליהו' עוסק הרב דסלר בין היתר בענייני האושר והשכר בעולם הזה ומהי בעצם הדרך המהירה ביותר להגיע אליו.

הרב דסלר ב'קונטרס החסד' אשר מופיע בספרו: 'מכתב מאליהו' – חלק א', מסביר לנו מדוע אדם שנותן ומעניק לזולת, לא זו בלבד שהוא לא הולך להפסיד מכך אלא שזהו בעצם המהלך הרווחי ביותר שהוא יכול לעשות:

"זה אשר ייתן האדם לזולתו, לא יאבד ממנו, אלא ירגיש אשר גם לו בחברו זה אשר נתן לו. זו היא הדבקות שבין אדם לזולתו, אשר נקרא לה בשם 'אהבה'."

תכל'ס, תסכימו איתי שמדובר במהפכה מחשבתית:

מחנכים אותנו מגיל צעיר ללכת לבית הספר בכדי להשיג ציונים טובים שדרכם נוכל להתקבל לבית ספר טוב שיעניק לנו את המקפצה לאוניברסיטה מצוינת שתעזור לנו למצוא עבודה מכניסה שתביא לנו הרבה כסף. תמיד זה לנו. ופתאום, באמצע החיים, מגיע לו מייקל נורטון ומאמת באופן מדעי את מה שכתב הרב דסלר ז"ל בספרו ולמעשה עוד הרבה קודם הוזכר כבר בחז"ל:

"תני בשם רבי יהושע יותר ממה שבעל הבית עושה עם העני, העני עושה עם בעל הבית, שכן אמרה רות לנעמי 'שם האיש אשר עשיתי עמו היום', ולא אמרה אשר עשה עמי אלא 'אשר עשיתי עמו', הרבה פעולות והרבה טובות עשיתי עמו בשביל שהאכילני פרוסה אחת" (מדרש רבה, רות, ה, ט).

כלומר הרב דסלר מדבר על תנועה נפשית הפוכה: במקום להשקיע בלעשות לעצמנו, פשוט לשחרר ולתת לזולת.

כולנו נמצאים כל הזמן במרוץ לאושר ומוכנים להקריב מחיר יקר ביותר, כי באיזה שהוא שלב בחיים לימדו אותנו שעושר יכול לקנות אושר. אחרי הסרטון של נורטון קבלנו חיזוק נוסף למה שבעצם ידענו כבר מזמן:

עושר לא באמת יכול לקנות אושר אלא רק אם הופכים אותו למשהו רוחני דרך סוד הנתינה

אם ננסה לשחזר לנו את החודש האחרון ונגלה שלא היינו באמת מאושרים בחלק מהזמן, ייתכן שאנחנו פשוט צריכים לפקוח את העיניים והידיים שלנו, ולראות איך ואיפה אנחנו יכולים לעזור ולתרום לסביבה. לא רק שלא נצא מופסדים מהמהלך, אלא קרוב לוודאי שעל הדרך, נמצא גם את האושר שלנו, שחפשנו כל כך הרבה זמן.

השארת תגובה