מהו המפתח האמיתי להצלחה בחיים?

פתיחה

אתה מסתכל על חבר שלך, הבן אדם משפריץ מאיות כמו שאתה אוכל גרעינים. מה שלך הולך כל כך קשה, נוזל לו בקלות. מגיל קטן אתה יודע שרמת המשכל שלו מציבה אותו כמחונן עד גאון. ברור לך שהוא יצליח בחיים: מן הסתם יסיים תואר ראשון עוד בתיכון, יגיע ל8200 ומשם כבר תהיה איזה חברת הייטק שתחטוף אותו. בדיוק.

את מסתכלת על חברה שלך ועל הבית שהיא מגיע ממנו: כל שנה טיולים לחו"ל, סקי בשוויץ. אבא שלה מנהל מחלקה ומביא הביתה בכל חודש תלוש של שש ספרות. מה שהיא רוצה היא מקבלת. בתיכון תמיד היו מורים פרטיים, אח"כ הלכה לקורסים המתקדמים ביותר שיש בכדי להיות מוכנה לפסיכומטרי. ואת? נאלצת להסתפק בחוברות שהשגת מלפני שנתיים וגם הם היו, לא נעים לומר די קרועות. היא נולדה עם כפית זהב בפה. את אוכלת חצץ בשביל להשיג חצי מזלג. היא בטוח תצליח בחיים. ואת?

אז בואו נשאל הכי דוך שבעולם: מה לדעתכם צריך בשביל להצליח בחיים?

יופי? חכמה? מנת משכל בשמיים? אבא עשיר? בית תומך? טוב, כל אלו מן הסתם עוזרים.

אבל הם 'הגורם' להצלחה?

ממש לא. ואם חשבתם שכן, כדאי לכם לפרסס ומהר.

הרצאת טד

אז מהי אם כן התשובה לשאלה המפורסמת ביותר בעולם?  מה אנחנו צריכים לעשות בשביל להצליח בחיים? בהרצאת ה'טד' הקצרה הבאה,  אנג'לה לי דוקוורט מביאה לנו את תקציר התחקיר המקיף שהיא עשתה בעניין ביחד עם צוותה. לדעתה, החיים הם בעצם הרבה יותר ריצת 'מרתון' מאשר ריצת 'ספרינט' ובדיוק מהסיבה הזו הרבה יותר חשוב להצלחה בחיים ממראה חיצוני, כישרון, כסף ודברים מלווים שעושים בעצם את ההפרדה בין עשירים לעניים היא הנחישות והיכולת לדבוק במטרה.

הנחישות היא בעצם אותו גורם, התבלין הסודי שגורם לאנשים להתאמן שעות על גבי שעות לאורך שנים ובכך בעצם עוזר להם להגשים את עצמם ולממש את היכולות שלהם באופן מרבי. הסרטון באנגלית עם תרגום. אורך:  (6:13 דקות).

תכל'ס

"היזהרו בבני עניים שמהם תצא תורה" אומרים לנו חז"ל במסכת נדרים. נראה שאין כמו המשפט הזה בכדי להסביר את ההרצאה של אנג'לה:

בוודאי שכסף יכול לעזור בחיים. כמו גם יופי וכוח, הורים עשירים ותנאי פתיחה טובים ככישרון טבעי. אבל בשורה התחתונה, הנחישות, היכולת הזו להתמקד על המטרה ולחיות את המשפט:

'אין דבר העומד בפני הרצון' לא כעוד סיסמה לעוסה אלא כמשהו אמיתי ונושם, היא בעצם הדבר שעושה את ההבדל בין האנשים שהצליחו בחיים לאנשים שפשוט וויתרו.

אם נבקש מכם עכשיו רשימה של עשרים האנשים המצליחים ביותר בעולם כמה מכם באמת ידעו על הכישלונות שלהם? על חוסר ההצלחה?

החל ממייקל ג'ורדן שלא דיבר עד גיל 4 והמורה שלו אמר עליו שבחיים הוא לא הולך להשיג משהו משמעותי ועד 'וולט דיסני' פשוט מעבודתו בגלל "שאין לו כישרון ורעיונות יצירתיים" מה שלא הפריע לו לזכות ב22 פרסי האקדמיה וליצור את 'מיקי מאוס'.

אז בפעם הבאה שנראה לכם שאתם רואים הר גבוה, תחשבו שוב פעם אם הוא באמת גבוה כל כך, או שאולי אתם צריכים להחליף את המשקפיים ולנגב את העדשות.

כי רק אתם תחליטו כמה ואיך רחוק תגיעו ורק הנחישות שלכם תקבע איפה תעצרו.

השארת תגובה