פורים – האם גבולות השמחה צריכים להיות ברורים יותר?

מה ההתלבטות?

פורים כידוע מזמן מגוון אפשרויות לעבודת ה' מתוך שמחה. לפעמים דווקא בגלל עוצמות החוויה אפשר למעוד ולעבור גבולות. שאלנו הפעם את תהל ואפרת מ'נוער הקהל למעון ציון' האם לדעתםם יש מקום ליותר הכוונה חינוכית מצד המוסדות בכל מה שקשור לסוגיית פורים או שעל מערכת החינוך להשאיר לנוער להתנהל בעצמו מתוך ידיעה שהוא בעצמו ידע כבר לברור את הגבולות?

תהל רזי, כיתה י, אולפנת חמ"ד סגולה

אפרת ובנר,כיתה ט, אולפנת חמ"ד צביה. חיפה.

אני בעד כי...

פורים הולך ומתקרב, ובכל הישיבות והאולפנות כולם מתכוננים אליו. שוק פורים, הכתרה, יום תלמיד, הפקות, מבצעים אבל אולי פיספסנו משהו בדרך? המטרה הרי לא מקדשת את האמצעים. כי הרי מה שווה אם בחרנו רבנית פורים כשבת'כלס כל השכבה רבה על זה? והלוואי שזה היה נגמר פה. כן, יש מנהג יפה שבפורים מתחפשים. שמתם לב מה קרה לתחפושות בזמן האחרון ואיך הם נראות? אני לא חושבת שזאת הייתה כוונת המשורר. פורים זה חג של שמחה, אבל שמחה בקדושה. זה בא להראות לנו איך אפשר להתקדש דווקא מתוך החומר – ולכן אסור לנו לתת לחומר להוריד אותנו למטה. זה לא העיקר פה. וזה לא קל בכלל לדעת איפה הגבול בן שמחה לבין הנזק שהיא עלולה לגרום, ולכן אני דווקא חושבת שבמקרה הזה הצוות החינוכי בבית הספר יכול לתת גב. אפשר להסביר במערכי שיעורים מהי המהות האמיתית של פורים, ועל אילו גבולות לא כדאי לעבור. אבל הכל מתוך מקום של דאגה לתלמידים, ולא מתוך כפייה. דברים שבאים מן הלב נכנסים אל הלב.

אני נגד כי...

לדעתי, ההתערבות מצד המוסדות אמורה להתרחש אבל באופן חלקי ואני אסביר: מצד אחד פורים זהו חג שמח, שבו מכתירים רבנית/רב, וברגע ההכתרה ניתנת לה/לו היכולת לקבוע את החוקים, ואין להיות נוקשים. פורים זהו חג שמתרחש רק פעם בשנה, ויש מקום להרפות, לשחרר, לאפשר יצירתיות, ולסמוך על התלמידות/תלמידים שבכל זאת, הגיעו לבגרות מסוימת לקראת סיום התיכון. עם זאת, עלולים התלמידות/תלמידים להרחיק לכת ולעבור את גבול הטעם הטוב, לפגוע באחרים, או לנהוג בצורה הנוגדת באופן מוחלט את ההלכה, ובכך לפספס את המטרה, ולכן יש מקום לפיקוח מצד המוסד החינוכי. לדעתי, צריך להיות מוסכם בין המוסד לתלמידות/תלמידים, שעל המוסד החינוכי לעבור קודם על התקנון ולאשרו לפני הפצתו, ולהסיר ממנו תוכן שעלול לא להתאים. ושוב, המוסד החינוכי צריך לדעת מתי לשחרר ולהרפות ומתי לא, ולא לכבול יותר מדי את התלמידות/תלמידים בחג שמח שכזה.

השארת תגובה