אקולוגיה סרוגה – יש חיה כזו?

מה ההתלבטות?

לקראת חודש שבט, יעסוק הפעם המדור בשאלה: האם הציונות הדתית מביאה מספיק נפח וחשיבות לנושאים סביבתיים ואקולוגיים?

עיון קצר בהצעות החוק בעלות אופי סביבתי, יגלה שלרוב הצעות חוק סביבתיות מוגשות על ידי חברי כנסת מהצד השמאלי של המפה הפוליטית בעוד הצעות חוק להסדרי הבנייה מוגשות על ידי ח"כ מהצד הימני.

שאלנו את איתן ואיילת השחר מ'הנהגת נוער הקהל למען ציון' האם לדעתם הנושא הסביבתי והשמירה על נופי הארץ אמורים להיות היעד הבא של הציונות הדתית או שמא יש נושאים חברתיים שראויים לקבל תעדוף על פני הנושאים האקולוגיים

איילת השחר, כיתה ט, אולפנת חמ"ד 'אמנה' בני עקיבא, כפר סבא.

איתן מור , כיתה יא, ישיבת חמ"ד 'חורב' ירושלים.

אני בעד כי...

"כל מה שבראתי בשבילך בראתי. תן דעתך שלא תקלקל ותחריב את עולמי ,שאם תקלקל אין מי שיתקן אחריך" (קהלת רבה, ז'). דברים רבי עוצמה אלו נכתבו לאחר שהקב"ה סיים את מלאכת הבריאה והראה לאדם את עולמו אשר יצר במיוחד בשבילו. ה' מדגיש בדבריו לאדם הראשון שלא יקלקל את מה שעיניו רואות משום שנזק זה לא יתוקן ע"י אדם אחר. ישנה משמעות רבה לכך שדו שיח זה נכתב בתחילת ספר בראשית שהוא הספר הראשון של ספר הספרים הקדוש, משום שלתורה ישנם סדרי עדיפויות מאוד ברורים הכוללים ערכים שנבחרו בזרועו הנטויה של הקב"ה. לכן אם הערך הזה נבחר בין הראשונים להיזכר בתנ"ך סימן שכבודו במקומו מונח. כמייצגי הציונות הדתית בארץ וכחלק מצבא ה', אנו צריכים ליטול חלק פעיל בשמירה על עולמו של יוצרינו, להגביר את המודעות בנושא איכות הסביבה וכן לעשות סדר בעדיפויות של מערכת הערכים הציונית - דתית. בוודאי שנושאים החברתיים הם חשובים והכרחיים, אבל הגיע הזמן שנבין שגם הנושאים האקולוגיים חשובים לא פחות. בסופו של דבר אלו החיים שלנו ושל ילדינו שיושפעו באופן ישיר מהתעדוף שלהם.

אני נגד כי...

לדעתי,יש לנושא האקולוגי מקום חשוב כמו המדרש שאומר "תן דעתך שלא תקלקל", וכן חשיבות על השמירה על הארץ שלנו, אבל אני חושב שהציונות הדתית בהחלט חייבת לשים דגש על נושאים בוערים וחשובים יותר כגון- לימוד התורה, התיישבות ביו"ש, בניה, קבלת יהודי התפוצות, שיהיו דירות בר השגה לצעירים, נושא החינוך,ועוד. שמירה על הסביבה הוא דבר חשוב שכדאי ליישמו, אבל לא על חשבון הנושאים האחרים שחשובים לדעתי הרבה יותר מנושאים האקולוגיים ונמצאים בדמנו. ייתכן ואחרי שנצליח לחולל מהפכה ולראות שהצלחנו לשנות ולקבוע סדרי יום חדשים בנושאים הבוערים יותר שהוזכרו כאמור כבר קודם, יהיה אפשר להפנות את משאבינו לנושאים הסביבתיים. נראה לי שהרוב המוחלט של הציבור מסכים איתי, ושזה לא ריאלי להתרכז בנושא זה כנושא מרכזי בחיינו.

מה דעתך האם שמירה עם נופי הארץ הם היעד הבא של הציונות הדתית ?

View Results

Loading ... Loading ...

השארת תגובה