יהדות התפוצות –לשכנע או להרפות?

מה ההתלבטות?

 השבוע מדינת ישראל מציינת את שבוע התפוצות. שאלנו את אלדד ומיכל מ'הנהגת נוער הקהל למען ציון' האם לדעתם על המדינה לראות עצמה כגוף הראוי ולהשקיע משאבים בשכנוע יהודי התפוצות להעלות לארץ תוך התערבות בשיקול דעתם למרות שהם בחרו במודע להתגורר בחו"ל ולקיים שם את אורח חייהם, או שמעבר לסל העלייה שהמדינה מוכנה להציע להם לכשיבחרו להעלות המדינה לא צריכה להתערב בחייהם ואין זה תפקידה, מה עוד שיש החושבים שבנוכחותם של יהודי התפוצות בחו"ל יש גם דברים חיוביים?

 אלדד כהן, כיתה יב , ישיבת חמ"ד בני עקיבא רעננה.

 מיכל יצחקי, כיתה ח' , אולפנת חמ"ד מעלות.

אני בעד כי...

לדעתי על המדינה להתערב יותר ולשכנע את היהודים לעשות עלייה: בזמן השואה, כשארלוזורוב נסע לפולין להתריע מפני הסכנה המתקרבת, לעגו לו כל שומעיו. התוצאה ידועה. יהודי התפוצות יושבים על פצצת זמן מתקתקת: מתי יבוא הפוגרום הבא, מתי יבוא הרצח הבא. הם מסתירים את כיפותיהם מתחת לכובעים, את ציציותיהם מתחת לבגדיהם. היום, כבר לא צריך להסתתר: ישנו בית חם, בטוח ומוגן שמחויב (ואמור) לקבל כל יהודי באשר הוא בזרועות פתוחות. אמנם גם פה הטרור נמצא ,אך לעומת הפוגרומים בחול,אנחנו יכולים לטפל בעניין, לסדר ולפתור את כל הבעיות מהשורש, מאחר שזוהי המדינה שלנו. לאור כל זאת, מובן למה עידוד העלייה מקצוות תבל, זוהי תמצית הציונות בעיניי, גם אם שם נח יותר כלכלית ופיזית ולכן שעל המדינה לעורר עלייה, לתמוך בקהילות התפוצות ולהפציר בהם חסור והפצר לקחת חלק פעיל בבניין המקלט ליהודי העולם, שאם לא-מי יודע, אולי גם הפעם, ייסגרו השערים במקומות שכוחי אל ושוב פעם אחת מהקהילות תמצא שהיא נזכרה להעלות רגע אחד מאוחר מידי.

אני נגד כי...

במדינת ישראל הוחלטה החלטה לקיים השבוע את שבוע חיבור וחיזוק של הקשר שלנו ליהדות התפוצות. אני בעד השבוע זה ותומכת מאוד ברעיון , מכיוון שזה מבטא את שמירת הקשר שלנו עם היהודים שחיים בחו"ל וכאשר אנו מציינים שבוע כזה, זה מחזק ומעצים את זהותם הציונית . בנוסף אני בעד עלייה לארץ אני חושבת שזה מאוד תורם לגידול האוכלוסייה, צמיחתה של הכלכלה ופיתוח התרבות לפי המנהגים של כל עדה. אך אם זאת, לפי דעתי יהודי שבחר לגור בחו"ל מתוך שיקול דעת המדינה אינה צריכה להתערב בהחלטתו ולנסות לשכנע אותו לעבור לגור בארץ. אני חושבת שיש גם יתרונות ביהודים שבחרו לגור בגולה, לדוגמא: אם יהודי בחר להתגורר בחו"ל ושם לגדל את ילדיו , אפשר לקחת את זה לצד החיובי , במדינה בה הוא נמצא הוא יוכל להרחיב את הקהילה היהודית ולחזק את הקשר בין היהודים שנמצאים שם לתורה של עמ"י ובנוסף לגרום לפרסום היהדות בקרב הגויים ובכך לחזק את התודעה של בשורת עם ישראל לעולם. ולכן למרות נכונות המדינה לבוא לקראת העולים, ומדינת ישראל אינה צריכה להפעיל גורמי שכנוע ליהודים אלו אלא לכבד את בחירתם .

נקודילמהה מסביב לחמ"דורה:

לאור התרומות של יהדות ארצות הברית כמו גם ההשפעה החזקה והמשמעותית שיש לארגון איפא"ק (AIPAC – הוועד האמריקאי-ישראלי לענייני ציבור) על הפוליטיקה האמריקאית, האם לדעתכם יש לעם ישראל אינטרס שכל היהודים יהיו מרוכזים במקום אחד, בוודאי לאור ההיסטוריה הבעייתית והמוכחת של שנאת היהודים?

בני נוער המעוניינים להשתלב בפינה  'חמ"ד על גחלים' מוזמנים לפנות

למייל של אבינועם הרש, עורך אתר החמ"ד המקוון לנוער : avinoamhe@education.gov.il

השארת תגובה