משלחות הנוער לפולין – האם הגיע הזמן למסע אחר?

מה ההתלבטות?

כחלק מעיצוב זהות ציונית דתית מתקיים מסע לפולין במקביל למסע משואה לתקומה בארץ, שאלנו השבוע את טל שטס למסע בפולין ואת שילת שהשתתפה בטקס בארץ, שניהם מ'הנהגת נוער הקהל למען ציון', האם לדעתם ישנה חשיבות למסע לפולין למקום התופת ולראות את אתרי יהדות פולין החרבה או שיש לשנות את המתכונת ולצאת למסע בארץ משואה לתקומה מאחר שאפשר לפתח זהות וגאווה יהודית גם באתרים בארץ?

טל רחמים. כיתה יב, ישיבת חמ"ד 'דרך האבות', אפרת.

שילת לוי, כיתה י"ב. אולפנת חמ"ד בנ"ע  'אמנה' כפר סבא.

אני בעד כי...

אני יצאתי למסע לפולין וזאת אחת ההחלטות הכי טובות שעשיתי בחיים.אני לא מדבר רק על פיתוח זהות, חיבור לעם ועוד. זה באמת שינה אותי. לא משנה כמה מדברים על השואה, להיות שם משנה את כל התפיסה. כשהגעתי לשם וראיתי את כל הצדדים, גם הטוב וגם הרע. מקבר ר' אלימלך ששם הבנתי מה המשמעות של שמחה אמיתית מכל הלב רגע אחרי שנשבר הלב בבורות הירי ביער הילדים. אי אפשר לעבור דבר כזה בשום דרך בארץ. פתאום הבנתי את המשמעות של ימי השואה. התחברתי לעם שלי דווקא על ידי התרחקות ממנו למקום שבו העם שלנו כמעט הושמד. דווקא ע"י הראיה הזאת, הרחוקה, המנותקת והאובייקטיבית הצלחתי להתחבר לעם. התחברתי לעצמי ע"י המחנות השמדה וע"י ההבנה שפה הכול קרה. פה הושמדנו ומפה נוצרנו. קיבלתי מעין סגירת מעגל עם החברה, העם, המדינה ועם עצמי, שלא הייתי מסוגל לקבל באף דרך אחרת לא בארץ ולא בשום מקום אחר ולכן אני בעד המשכת המסעות לפולין ותומך ביציאה אליהם.

אני נגד כי...

אני חושבת שבבחירה בין מסע בארץ למסע בפולין יש הרבה מעבר למה שנהוג לחשוב. מסע בפולין, הוא מסע בעקבות העבר- ביקור החורבות, שמיעת עדויות על מה שהיה, ואיננו. המסע בארץ שאני נכחתי בו אמר אמירה אחרת לגמרי- הוא עסק סביב התקומה של העם היהודי, במקביל למלחמות הקשות, לאבדות שספגנו, הוא הציג את הצמיחה הגדולה והאדירה, שהיא היא בסופו של דבר, ולא זיכרון העבר, גרמה לנו להגיע למצב המופלא בו אנו נמצאים כיום. במסע עסקנו הרבה בגאווה הלאומית, בחיזוק החיבור שלנו לארץ שבה אנו חיים, מבלי להבין איזו זכות נפלה בחלקנו. יצאנו מהמסע וקיבלנו החלטות לעתיד, כל אחת ומה שהיא קיבלה על עצמה. המסע לא היה ונגמר, הוא ממשיך ומלווה אותנו כי הוא תמיד יהיה רלוונטי, הוא לא נשאר בעבר, בזיכרון של טרגדיה- אלא באיך אנחנו בידיים שלנו ממש יכולות לחולל שינויים שנצרכים כאן. לאור כל זאת, אני חושבת שהיתרונות במסע בארץ עדיפים על המשך הטיסה למסע פולין.

השארת תגובה