לראות את העולם מעבר לפיקסלים

מה ההתלבטות?

בעקבות שבוע גלישה בטוחה חשפנו את אלי וכרמל 'מהנהגת נוער הקהל למעון ציון' לנתוני הגלישה והשימוש באינטרנט (תוך כדי שימוש ברשתות החברתיות: פייסבוק, אינסטגרם, סנאפ'צט) ובניידים שמראים שהנוער בישראל מדורג בפסגת המדינות בעלות אחוזי הגלישה באינטרנט כמו  השימוש בסמרטפונים ביחס לבני גילו.

בהתאם לכך שאלנו  האם לדעתם יש לסמרטפונים ולרשתות החברתיות השפעה שלילית ומוכחת על הנוער כגון פגיעה ביכולות החברתיות והבין אישיות כמו ביכולות התקשורת או שאין קשר ובעצם מדובר בשימוש טכנולוגי מבורך והגיע הזמן להפסיק ולדבר על המדיה הזו כשלילית.

כרמל כדורי, כיתה י"א, אולפנית חמ"ד: 'אמונה פרדס חנה'.

אלי קונופניק, כיתה י, ישיבת חמ"ד בני עקיבא:  'יבנה חיפה'.

אני בעד כי...

כמה פעמים קרה לכם שהלכתם ברחוב כשאתם שולחים הודעה וכמעט נדרסתם? כמה פעמים כאב לכם הראש מצפייה ממושכת במסך? כמה פעמים פספסתם מפגש חברתי כי העדפתם לראות סרט בבית? אלו שאלות שיש לשאול, לעשות חושבים עם עצמינו: "האם אנחנו מגזימים עם כל עניין הסמרטפונים?" "עליך החובה והמצווה ככל האפשר...למנוע עצמך מדבר אשר יוכל לסכן את בריאותך" דברים רבי מעלה אלו נכתבו ע"י הרש"ר הירש זצ"ל. בדברים אלו הוא מסביר שיש עלינו החובה להיזהר על גופינו ולשמור עליו ככל האפשר. כשאנו משתמשים באופן מופרז בסמרטפון אנו עלולים לפגוע בגופינו. בנוסף, לפי הניסיון שלי כחלק מחברת הנוער של היום, לא פעם ולא פעמיים חזיתי בוויתור על חברה רק מהרצון לשהות במחיצת המסך יותר זמן. אצטט כאן משפט שהזכיר הארלי ריד (מתוך ספרו "תקשורת: שיטות עבור כל סוגי המדיה) שהאנושות פיתחה אמצעי תקשורת כדי לתקשר עם אנשים בירח, אך אנחנו שוכחים לתקשר עם אנשים שמסביבנו.

אני נגד כי...

לדעתי, השימוש הרב בסמרטפונים ובאינטרנט בקרב הנוער, אינו פוגע ביצירתיות וביכולות החברתיות של בני הנוער, ואף להפך יכול במינון הנכון אף לפתח אותם. השימושים המרכזיים בסמרטפונים ובאינטרנט בדרך כלל נעשים לצורכי גלישה ברשתות החברתיות וכן לשחק במשחקים הישירים ‏(online): הרשתות החברתיות מאפשרות במה שהייתה חסרה לאנשים שאינם יכולים לדבר פנים מול פנים בגלל מרחק או חששות להיות בקשר עם אנשים אחרים , ובכך לשמר את היכולות החברתיות או אפילו לפתח אותם ובכך עוזרות לנו לאנשים הללו להרגיש חלק מהחברה בקלות רבה יותר. השימוש השני והחשוב בעיניי קשור לעולם המשחקים: לכאורה, ניתן היה לחשוב שהם רק מבזבזים זמן רב ואינם שימושיים, אך הם מפתחים את החשיבה. קיימים סוגים רבים של משחקים מהם נלמדים חשיבה אסטרטגית, חשיבה מהירה, רפלקסים וכלכלה. שלא כמו ישיבה בלי תזוזה מול מסך כאשר צופים בטלוויזיה המשחק מעודד פעילות וחשיבה יצירתית מחוץ לקופסא. לאור כל זאת, לדעתי כאשר משתמשים בסמרטפונים ובאינטרנט במינון נכון, ובתוכנות המתאימות, פעילות זו יכולה להיות מפתחת ומצמיחה ולא פוגעת ומסוכנת.

השארת תגובה