בחג הסיגד כבר הייתם?

מה ההתלבטות?

השבוע יציינו בקהילה האתיופית את 'חג הסיגד':

החג החל בכ"ט חשוון, מסמל בין היתר יום של צום, טהרה והתחדשות כאשר במרכזו עומד טקס חידוש הקשר בין העם לאלוקיו. שאלנו לכבוד החג את תלמידי 'הנהגת נוער הקהל למען ציון':

שאלנו את תלמידי 'הנהגת הנוער הקהל למען ציון' האם יצא להם לקחת חלק פעיל באירועים של העדה? ומעבר לכך, האם לדעתם יהודי אתיופיה נקלטו בארץ באופן ראוי ולמעשה אין מה לשנות יותר מידי או שהמצב מצריך חישוב יעד מחדש ויש לנו כחברה דרך ארוכה לעשות בכדי שנוכל לשפר את היחס שלנו לעדה ואם כן, מה עלינו לעשות?

 

מיה וייס, אולפנת חמ"ד 'אמנה' כפר סבא

נתנאל זלנפרויד , כיתה יב, ישיבת חמ"ד למדעים ולאומנויות קרית אתא

אני בעד כי...

לדעתי יש הרבה מה לשפר בקליטת העלייה האתיופית. אני לא אומרת שיש לשנות את השיטה העכשווית לגמרי, פשוט להרחיב את דרכי הקליטה, לגרום לאתיופים הרגשה טובה יותר, הרגשת שייכות, ולחגוג איתם את חג הסיגד זו דרך מצוינת. כתלמידה באולפנה שבה התקיים פרויקט של עליית בנות מאתיופיה ושילובם בחברה הישראלית, חגגנו עם הבנות את החג ולמדנו יותר על החג ומה שמאחוריו. הרבה אנשים לא מבינים בכלל מה חוגגים, אז לפני שאתם שוללים, קראו קצת על החג, ועל מנהגיו. חלק מהקושי לקבל אותם זה שאנחנו לא מכירים את התרבות שלהם ולא מבינים אותה וכאן יש הזדמנות להכיר ולהבין יותר. ברגע שנכיר את העדה האתיופית טוב יותר, יהיה לנו הרבה יותר קל לקבל אותם אלינו, ולשלבם בחברה הישראלית. אני חושבת שצריך לשתף את הנוער. שלא רק מוסדות המדינה ידאגו לקליטת העלייה. גם אנחנו, הצעירים יכולים לקחת חלק חשוב ולחשוב על ייעול הדרכים להצלחת קליטת העלייה, ואם נעשה את המאמץ הזה, אני משוכנעת שיפתחו עוד דרכים לקליטה נבונה.

אני נגד כי...

למרות שבוודאי יש דברים שצריכים לשנות ולתקן בעדה האתיופית . כמו היחס והתנהגות כלפיהם וכן הסיפור המפורסם של "השוטר שהיכה את החייל האתיופי " שבעקבותיו היועץ המשפטי לממשלה אימץ את המלצת פרקליט המדינה ומח"ש והורה לסגור את התיק נגד השוטר או למשל הסיפור על האישה האתיופית שפוטרה לאחר שעמיתתה לעבודה בחנות בגדים ברחובות האשימה אותה האשמות שווא קשות. למרות כל זאת, עדיין אני חושב שאין צורך בשינוי דרסטי ומרחיק לכת כי יש עדות שמרגישות מקופחות לא פחות מהאתיופים רק שכאילו התרגלנו לאפליה שלהם: כמו למשל ישובים בפריפריה שמקבלים יחס לא פחות מפלה מיהודי העדה האתיופית או מיעוטים אחרים. אני כן מסכים, שבגלל צבע עור שונה של העדה האתיופית הנראות של האפליה הרבה יותר מורגשת. בכל אופן, אני לא חושב שיש משהו מיוחד באפליה של העדה האתיופית: כולם צריכים לקבל יחס שווה ולא עדה אחת יותר והשנייה לא וכן שבוודאי שאפשר לשנות אי אלו דברים נקודתיים בכדי שלא ירגישו שונה מאתנו, מה שתקף כמובן כמו שטענתי בהתחלה גם לשאר המיעוטים). אני רוצה לציי שמסגרת 'הקה"ל למען ציון מחוז חיפה' קחנו חלק בפעילויות ועזרה לעדה ולקהילה האתיופית כמו: אימוץ מרכזי עולים ומועדוניות בקרית אתא וקריית ים. שבהם מילאנו את המועדוניות בספרים וצעצועים לילדי הקהילה האתיופית במסגרת פרויקט של מחוז חיפה. אני מקווה שמגמה ברוכה זו תמשיך ותגבר ותעזור לקליטתם של בני העדה.

השארת תגובה