ההכתרה מקדשת את האמצעים?

מה ההתלבטות?

כידוע נתפשט מנהג ישראל בקרב מוסדות החמ"ד לערוך את ההכתרה שבסופה מכריזים על הנהגתם של רב ורבנים פורים. העניין הוא שלפעמים מרוב הרצון להעיף ולעשות משהו חדש והמפכני, ישנם כל מיני ערכים חשובים ביותר של כבוד הזולת ועוד שעל הדרך נשכחים. שאלנו השבוע את דב ושירה מ'הנהגת נוער הקהל למען ציון' האם לדעתם הגיע הזמן לחבר 'תקנון הכתרה' לכלל מוסדות החמ"ד או שהם מתנגדים לכך.

דב קופרשטוק, כיתה י"א, ישיבת חמ"ד בני עקיבא גבעת שמואל.

שירה בובליל, כיתה י"א, אולפנית חמ"ד שח"ם. קריית אתא.

אני בעד כי...

כמו בכל שנה, הגיעה התקופה הזו, שבה האווירה במוסדות החינוכיים בהם אנו לומדים הופכת לקלילה ומהנה יותר. כן, זהו חודש אדר, וכמידי שנה מועדי ההכתרות של השמיניסטים קרבים ובאים. אך למרות הצחוק וההנאה, מאז ומתמיד בהכתרות הייתה דילמה קשה: איפה עובר הגבול? נכון, צחוקים זה לא דבר רע, אבל צריך לזכור שיש מישהו בצד השני. ויכול להיגרם מצב בו ייעלב חלילה אחד מאנשי הצוות, אע"פ שאין בהכתרה כל כוונה לפגוע. דווקא בגלל שאין לאף אחד כוונה להעליב ולפגוע, אני חושב שצריך לכתוב תקנון בנושא ההכתרה, שיהיה תקף לכל המוסדות החינוכיים ו"יכוון" את השמיניסטים ליצירת הכתרה מצחיקה ומהנה לכולם. יהיו שיטענו שפעולה זו תגביל ותפגע בעצמאותם של השמיניסטים, וכמובן תייצג חוסר אמון בתלמידים. אבל בעיניי היתרון בתקנון כזה יהיה שבנוסף למניעת העלבון והתחושות הלא נעימות, הוא יעודד יצירתיות ומקוריות, ויאלץ את השמיניסטים לחשוב מחוץ לקופסא במקום למחזר בכל שנה ושנה את הבדיחות הקבועות שלמען האמת, הפסיקו להצחיק אותנו עוד בכיתה ז'.

אני נגד כי...

לדעתי, אין לנסח אמנה שתגביל את בני הנוער ותקבע עבורם את כללי ההכתרה משום שהמורים ואנשי הצוות חינכו את נוער החמד במשך 11 שנה ובשנתם האחרונה הם צריכים להאמין שהנוער שהם חינכו וגידלו לערכי חשיבה ושיקול דעת, ידעו להניח לעצמם סייגים, ולזהות את גבול הטעם הטוב. רבים מבני הנוער אף השתתפו בתפקידי מנהיגות כגון הדרכה ומשצים, ובעצמם חינכו לערכי כבוד ומבינים את חשיבותם. על כן יש לפעול מתוך אמון בנוער שתבונתו וערכיו ינחו אותו גם בהכתרה. ניתן לפתח שיח ודיון על הדרך הראויה להצחיק ולשמח, אך לא לקבוע על ידי הצבת חוקים. על אנשי הצוות לשדר לנוער שהם מאמינים בו שהוא יקבל החלטות נכונות ויכבד כל אדם באשר הוא, וכאשר הנוער ירגיש שבוטחים בו, הוא לא יאכזב! לסיכום: שיעורים והדרכות בעניין החשיבות שלא לפגוע בוודאי. תקנון שבעצם אומר שלא סומכים עלינו, ממש לא.

מה דעתך בנושא האם ההכתרה מקדשת את האמצעים - בעד או נגד?

View Results

Loading ... Loading ...

השארת תגובה