'ופרצת' או פרצה בגדר?

מה ההתלבטות?

לכבוד חודש הארגון של 'בני עקיבא' בסימן: '"ופרצת", שאלנו את תלמידי החמ"ד, נועם ומוריה האם לדעתם על הציונות הדתית להעמיק את הפתיחות והפנייה לקהלים אחרים בכדי להמשיך ולהטמיע את ההערכים שהחמ"ד חרט על דגלו: חיי התורה מתוך אהבת העם והארץ גם במחיר של חשיפת רוחות זרות שמבקעות את חומת בית המדרש או שאולי הציונות הדתית מעורבת כבר מספיק בשיח הישראלי בשלל תחומי החיים וכעת הגיע הזמן דווקא להתחיל תנועה הפכית של 'לך כנוס' מתוך חשיבה על בניית ווהעצמת ייחודיות הזהות שלנו?

מוריה סטופל, כיתה יא. תיכון חמ"ד 'עירוני ו", אמי"ת.

נועם גלילי , כיתה יב,  בית חינוך חמ"ד '

אני בעד כי...

אפשר לדמות את זה קצת למלך ששם חומה סביב ארמונו כדי למנוע מבנו להיחשף לתופעות השליליות בעולם שמחוץ לארמון. הוא אומנם מרוויח בן מוגן, אך מונע מתושבי ממלכתו לדעת באילו דרכים טובות הוא פועל עבורם, וכתוצאה מכך מונע מתושבי הממלכה ללמוד מדרכיו הטובות לחייהם. עם הזמן, זה עלול להוביל ל"אגדות עם" שליליות סביב הארמון- מכיוון שהנתינים אינם זוכים להכיר את המלך. מעבר לכך, הסקרנות של הבן עלולה להתעורר ויכול להיווצר מצב בו הוא מגלה לבד את העולם שבחוץ, על כל תופעותיו החיוביות והשליליות בצורה לא מבוקרת. כך גם אנחנו- אם נימנע מחשיפה בצורה מבוקרת ואחראית, לא נוכל להשפיע מערכינו הטובים והשקפת עולמנו על סביבתנו, ועל אף הרצון להגן, מצב של הימנעות מחשיפה עלול להוביל דווקא לפריצת גבולות לא אחראית והידרדרות בקרב הצעירים. הפתרון הוא חשיפה מבוקרת- כדי לצמצם את נזקי ההימנעות מהחשיפה שמתבטאים בעיקר במניעת השפעה חיובית של הציבור שלנו ופריצת גבולות, וכדי למזער ככל הניתן חשיפה לדברים שליליים.

אני נגד כי...

השאלה "האם החמ"ד צריך לוותר על הייחודיות שלו כדי לקרב אנשים ממקומות שונים" היא שאלה קשה, מסיבה אחת: גם קירוב אנשים וגם שמירה על הייחודיות אלו עקרונות של החמד. וברגע שנוצרת התנגשות קשה להבין מה לעשות. אך אני נגד, ואסביר למה: הדבר שהופך את מחנה החמ"ד למה שהוא, זה הייחודיות שלו. מחנה החמ"ד יוצר ויוזם מפגשים עם תנועות ואנשים שונים ומחזיק בדעות מקבלות, מכבדות ואוהבות וכך צריך וראוי. אך צריך לשים לב, שכשאנו מקבלים בעלי דעות שונות, זה לא פוגע במקום ממנו אנחנו באים. לפעמים מרוב קבלה, אפשר לאבד אידאלים וערכים אחרים שחשובים לך. כשאנו מקבלים קבוצה של אנשים בעלי דעות שונות לתוכנו, דעותינו משתנות ולכן לדעתי צריך לשקול האם הקבלה של דעות שונות ואנשים שונים שווה את התזוזה מהמקום הטבעי והנכון של החמ"ד. ייתכן שנגלה שהגדלת החשיפה של החמ"ד תהיה כרוכה במחיר גבוה מידי של רוחות זרים ובלבול בקרב הנוער, מה שיסכן את אובדן הייחודיות שלו ויצא שכרנו בהפסדנו .

השארת תגובה