עצור! חיים לפניך!

מה ההתלבטות?

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה היום (ב') פה אחד את הצעת החוק שיזמה ח"כ שולי מועלם רפאלי, יו"ר סיעת הבית היהודי, לפיה ספקיות האינטרנט יחויבו לסנן תכנים פוגעניים וכן אתרי זימה ברשת האינטרנט.
לפי הצעת החוק נקבע כי כל ספקית תחויב לחסום ולסנן אתרים ושירותים למבוגרים כברירת מחדל וזאת ללא תשלום נוסף וללא קשר לחבילה שאליה המשתמש מנוי. במידה והלקוח אינו מעוניין בכך, עליו לבקש מנציג השירות בטלפון או לפנות בכתב לספק כי הוא רוצה לבטל את סינון האתרים. )איתי מקמל, מתוך TGSPOT)
כידוע גם מוסדות החמ"ד , מי יותר ומי פחות, נוהגים כחלק ממערך התקשוב של משרד החינוך לשים חסימה בכדי למנוע מהתלמידים גישה ישירה לאתרים אלו. בחלק מהמוסדות אף התוו מדיניות בשיתוף התלמידים לעבור בכלל לשימוש במכשירים כשרים בלבד.
האם לדעתכם סינון אתרים הינו חלק מתפקידו של החמ"ד ובעצם מדובר בצעד מועיל לנוער שבא להקל עליו את הניסיון או שאולי בואו נשאיר הכול פתוח וניתן לנוער להחליט איך ולאן לגלוש מתוך הכרה בשיקול דעתו ובבגרותו. ביקשנו משני תלמידי החמ"ד לענות על השאלה.

ליאל, כיתה י, ישיבת חמ"ד 'יבנה', חיפה.

שירה זריבי, כיתה יא, אולפנת חמ"ד 'סגולה', קרית מוצקין.

אני בעד כי...

למה? למה בן אדם צריכים למות? ועוד ככה? לחינם? רק בגלל שאלכוהליסט חסר אחריות "עשה טעות"? מי זאת הטעות הזאת בכלל, ומי היא חושבת שהיא תיקח חיים של אדם? חייבים להפסיק עם הקטל בכבישים. הפתרון הוא חד משעמי וברור- ענישה: גם כספית וגם מעצר. שוטה ששותה צריך לקבל מסר חד וברור- אל תנהג! מתנת החיים לא נמדדת בכסף. אבל אם נרתיע וניתן קנסות, נוכל סוף סוף לקבל קצת שקט ושלווה מהמחלה המסוכנת הזאת. רק כך נוכל לשים קץ לעידן המופרעים בכביש. באיזה עולם מעוות מוסרית נותנים קנס של 1,200 ש"ח לדורס במעבר חצייה (מקרה שקרה)? כל כך ברור מאליו, כל כך טבעי שצריך להגביר את הענישה. הורים מודאגים שמחכים לשוב בנם אחרי יום ארוך, צריכים לקבל את הבשורה המרה שבנם מת- כי מישהו דיבר בטלפון? לכן חייבים להגביר את הענישה, גם אם היא לא תמיד מובנת ומלווה בתהליכים חינוכיים. אין לנו זמן לזה. רק כך נמנע את המוות הבא.

אני נגד כי...

אני מתנגדת לאכיפה סתמית וללא הבנה והטמעת המודעות לזהירות בדרכים. לדעתי אנשים צריכים לעשות זאת מתוך הבנה ולא מתוך אילוף. כנוער שלומד במוסדות חינוך ופעיל בתנועות נוער, אנחנו רגילים לעקרון שההשפעה הראשונה והעיקרית על אנשים היא בחינוך. הרמב"ם כותב: "כל מכשול שיש בו סכנת נפשות, מצוות עשה להסירו ולהישמר ממנו ולהיזהר בדבר יפה יפה, שנאמר 'הישמר לך ושמור נפשך". לצערי, כמדריכה אני רואה שאין הקפדה במסעות על כללי הבטיחות ויש נטיה לזלזל בהם. הביטוי: 'לי זה לא יקרה' גורם לנו לקחת סיכונים שבנס לא מסתיימים באסון. מי לא היה עד בבית סיפרו לוויכוח האם צריך ללבוש כובע על הראש בטיול או לשתות מים?. מי לא נכח במסע שחלק מהחברה נעלו סנדלים או קפצו למים עמוקים במקום עם שלט "סכנת טביעה" או התנסו בטיול שנכנס לחושך בגלל אי עמידה בזמנים? אבי מורה לשל"ח וסיפר לי שאפילו מורים ומנהלים לא תמיד מקפידים על כללי בטיחות. אני רוצה להמליץ על אתר מצוין של משפחה שהנציחה את בנה שמת הטיול שנתי ובו הרבה מידע חשוב ומעניין. תחפשו "אביתר אביבי".

השארת תגובה