לעזור לאיש עיוור

שלום חברים.

המרצה בפקולטה למינהל עסקים פתח את שיעורו בסיפורו של השייח עבדאללה, אחד המיליונרים הגדולים, שנכנס למוקד חברת 'פרטנר' עם שלוש כבשים 🐏, לבוש של רועה צאן וצחנה שלא ברא השטן. השומר שהיה עסוק בסמארטפון שלו פספס אותו וכך נכנס השייח לנקודת השירות, זוכה למבטים תמהים עד מלגלגים מכל הסובבים. הוא התיישב מול הנציג ההמום שאחרי שסיים להתעשת שאל, ספק בצחוק ספק ברצינות: "כן אדוני, איך אפשר לעזור לך?"

"קודם כל תמחק את החיוך המטופש מהפרצוף שלך. דבר שני, אני רוצה להזמין עשרים טאבלטים, שלושים אייפודים ועוד עשרה מחשבים ניידים" 💻.

"אוקי" ניסה הנציג להשתלט על צחוקו: "ואיך אדוני ירצה לשלם?!", תוהה לעצמו כמה זמן יעבור עד שהבדיחה הזו תיגמר. בינתיים איש האבטחה התקרב לשייח, בוחן את מעשיו, ערוך לכל תרחיש.

"בתשלום אחד" ענה השייח בנונשלנטיות והגיש כרטיס מוזהב של 'אמריקן אקספרס'.

"תעודת זהות, בבקשה", ניסה עוד הנציג הנדהם למצוא פירצה.

"תפאדל", ענה השייח ושלף את התעודה.

הנציג גיהץ את האשראי ולא ציפה לצליל אחר מאשר סירוב של חברת האשראי. כעבור עשר שניות הגיע הודעת האישור ובכך הנציג בעצמו קיבל את העמלה הגבוהה ביותר שיכל לחלום עליה: עשרת אלפים שקל בונוס 💵 על המכירה הגדולה ביותר שהתבצעה אי פעם בנקודת שירות בארץ.

כאשר קיבל השייח את כל המכשירים, קם ממקומו, לקח את הכבשים שלו ואמר לנציג:

"לעולם אל תיתן להנחות המוקדמות שלך להטעות אותך בנוגע לאנשים שאתה לא מכיר".

הסרטון: "לעזור לאיש עיוור" –   מתאר ניסוי חברתי מרתק שנערך בישראל (מעניין לציין שבניסוי המקביל בארצות הברית ניסו כמה וכמה 'לעקוץ' את העיוור) ועורר הדים רבים.

מעניין שרוב הצופים היו מופתעים מאוד מן התוצאה… 😬

מתברר שהתרגלנו לחשוב שכולם כאן במדינה מנסים 'לדפוק' אותנו, ואנחנו מוקפים ברמאים ותחמנים. עד שבא הניסוי והראה שללא הבדל בין דתיים לחילונים, צעירים ומבוגרים, עם ישראל התגלה ביופיו הטבעי והאצילי: כולם ללא יוצא מן הכלל ניסו לעזור לעיוור! 💖

כדאי שנזכור זאת בפעם הבאה שנתייג מישהו רק על סמך הסטיגמות המוקדמות שלנו. "עין טובה" ו"לדון לכף זכות" הם מצרכים בסיסיים בארגז הכלים היהודי, וחבל יהיה לוותר עליהם.

ונקודה למחשבה לסיום: ומה לגבי עצמנו?… האם אנחנו כבר מכירים את היופי הפנימי שלנו או שהסטיגמציה השלילית שלנו חלה לפעמים גם כלפינו?

שיהיה חופש נפלא לכולנו, ואל תשכחו להעביר הלאה! 🌹

                      שלכם,

נוער 'הקהל למען ציון' ומשפחת החמ"ד.

השארת תגובה