קניות מהאינטרנט

מה ההתלבטות?

מי לא שמע על ebay? רשת החנויות האינטרנטית שמוכרת לנו כמעט הכול. ככל הנראה לא ירחק היום שגם תוכלו לקנות שם אישיות וחוסן נפשי. אבל מה באמת אנחנו חושבים על הקניות באינטרנט?

מצד אחד בואו נודה על האמת: הקניות באינטרנט מוזילות לנו משמעותיות את יוקר המחיה ואם יש דבר שישראלים לא אוהבים זה להרגיש פראיירים. למה לשלם יותר שאפשר להשיג את אותו הדבר בחצי המחיר?

מצד שני, הקניות באינטרנט מחלישות משמעותית את העסקים בארץ ופוגעות באופן כואב בתוצר הלאומי שלנו.

השבוע שאלנו את יעקב ואופיר מ'הנהגת נוער הקהל למען ציון' האם לדעתם שיקול העסקים הציוני הוא בכלל פקטור שצריך להתחשב בו ולכן יש להביאו בחשבון כשאנחנו מחליטים להקליק את הקניות שלנו ברשת או שעם כל הכבוד, יש לנו מספיק הקרבות אידיאולוגיות כאן בארץ ולא צריך להגזים.

אני בעד קניות באינטרנט כי...

אינטרנט הוא דבר מהפכני, היום כמעט הכל עובר דרכו. בשנים האחרונות, הפכו הקניות באינטרנט לטרנד של ממש, וגם אפשר להבין למה. קניותבאינטרנט חוסכות לנו את היציאה מהבית, ההתעכבות בחנות, ובנוסף, אם יודעים לקנות נכון באינטרנט, אנחנו יכולים לחסוך לא מעט כסף. טרנד הקניות שרק הולך ומתגבר עם הזמן, פוגע בחנויות הישראליות, במיוחד בחנויות הקטנות, ויוצר לבעלי העסקים בעיה של ממש. בהרבה מהמקרים, הרשתות בישראל גוזרות קופון לא קטן על חשבון הלקוחות, דבר שמייקר נורא את הקניות בחנויות, וגורם ללקוחות לחפש אלטרנטיבה אחרת, זולה ופשוטה יותר. אמנם בלא מעט מקרים אחרים, המוצרים פשוט יקרים בגלל הנתח הלא קטן שהמדינה לוקחת לעצמה, מע"מ מסים וכ'ו. קניות באינטרנט הן אכן דבר מהפכני, טרנד חזק, תופעה שרק הולכת ומתרחבת. אנחנו לא באמת יכולים למנוע את התופעה, בגלל כל היתרונות שיש בה. אם המצב הנוכחי יגדל ויתעצם, החנויות ימצאו עצמם בבעיה גדולה, ועם מעט יחסית קונים. התופעה הזו היא חיובית ומצליחה להילחם ביוקר המחיה. עם זאת, יש צורך לתמוך גם בעסקים ישראליים, לכן לפי דעתי הצרכן הישראלי צריך לבדוק את פערי המחירים בין הארץ לבין קניה באינטרנט, ואם הפער אינו משמעותי – עליו לתמוך בעסקים הישראליים ולקנות בהם.
אופיר שמואלי
כיתה י. ישיבת חמ"ד קרית הרצוג

אני נגד קניות באינטרנט כי...

עולם הקניות מהאינטרנט כל הזמן מתפתח ועובר שינויים. היום, אם יש לך מחשב, אינטרנט, חיבור לחשמל וקפה בצד – אתה יכול להזמין את רשימת המכולת שלך מהבית! מבלי לזוז מילימטר. נו, זה אחלה – מקצר תהליכים לא? אז למה אני נגד? אם ניקח לדוגמה את אמריקה, בה נכנסה לאחרונה האופציה להזמנת רשימת מכולת עם הרחפנים - כמות המכולות והחנויות צנחו משמעותית. ישראל היא לא בדיוק ארץ השפע וכדי להצליח לחיות בלב שקט צריך לעבוד ולעבוד קשה. אם נראה את הדברים מזווית של בעלי העסקים בישראל, כאשר אנחנו מזמינים פריטים מהאינטרנט, אנחנו פוגעים בעצם בפרנסה של יהודי אחד ומפרנסים גוי או יהודי בקצה האחר של העולם. ומה עדיף? לפרנס אדם בארץ ישראל, לדרבן אותו להמשיך בעשייה ובטוב שהוא תורם לעולם? או לדרבן סיניים להמשיך לשכפל מוצרים, או יהודי מצליח בחו"ל להמשיך להשאר שם בגלל "הפרנסה"? כן, זה עדיין זול יותר בחו"ל, אבל כדאי לחשוב פעמיים לפני שהולכים לרכוש פריט נוסף באיביי.
יעקב גפרט
כיתה י. ישיבת חמ"ד 'קרית הרצוג'.

השארת תגובה