החופש להשתעמם?

קיצור החופש הגדול

החופש הגיע. בהתחלה אנחנו אוכלים את העולם בקשית. אבל לאט לאט מתחילים לטפס על הקירות. השבוע שאלנו את שיראל וכרמל מהנהגת הנוער, האם לדעתם משרד החינוך צריך לחשב מסלול מחדש בכל מה שנוגע לאורך של החופש הגדול או ש'אם זה עובד, אל תיגע'?

אני בעד לקצר את החופש לתלמידי היסודי כי...

קיץ. ים. בריכה. טיולים. אבטיח. נשמע טוב, נכון? אבל מה שאנחנו שוכחים שהחופש הגדול כולל בתוכו זה דברים מהסוג הזה: הוצאות על קייטנות ואטרקציות שמייאשים את ההורים, ילדים משועממים, סכנות בכל פינה וגלידה מרוחה על הרצפה, נשמע כבר פחות מגרה. הסיבה לכל התוצאות הלא רצויות האלה היא שהחופש פשוט ארוך מידיי. אין למה להתכחש לזה. חודשיים שלמים שצריך להתמודד עם עודף הזמן הפנוי, זה אתגר. לא רק לילדים, אלא גם להורים ששוברים את הראש איך לספק את רעבונם של ילדיהם לקצת "כיף". בעיקר לילדי היסודי החופש הגדול הופך לסיוט כשהם מגלים שלא נשאר מה לעשות, ואז מגיעים הרעיונות הנועזים, כמו לשאוב את המים מהבריכה עם השואב אבק החדש שאבא קנה. אם מישהו שבאמת זקוק לחופש הזה אלו בני התיכונים, שחיי הלימודים לא עוזבים אותם גם בימי החופשה עצמה. עבודות במתמטיקה, אנגלית, מועדי ב' והרשימה עוד ארוכה. לכן אני מציעה פשרה: לקצר רק לתלמידי היסודי את החופש הגדול. זאת כדי להקל עליהם ולהושיע אותם מתהום השיעמום שהם נקלעים אליו במהלך החופש, וגם את ההורים המסכנים שנאלצים לשבור קופות חסכון רבות למימון בייביסיטר ואטרקציות.
כרמל כדורי
כיתה י"א, אולפנית חמ"ד אמונה כפר סבא.

אני נגד לקצר את החופש כי...

שוב קיצור החופש הגדול עומד לו על הפרק, זה קרה בעבר וכל פעם אני מבואסת מחדש. אמנם זה נראה שלנו התלמידים אין כל כך מה לעשות בזמננו הפנוי, ואני אומרת את זה מניסיון. אני מבינה לגמרי שלאנשים יש עבודה וילדים וגם מנוחה מדי פעם אבל אל תשכחו שגם לרוב נכבד מהנוער יש מה לעשות. הלימודים באזור התיכון וחטיבת הביניים לא הכי קלים שיש ,הבגרויות , העבודות שצריך כדי לממן רישיון ודברים כאלו ואחרים, ההתנדבויות , וגם קצת זמן לבלות מפעם לפעם. אני מודה שהחופש נראה כמו בטלנות אחת גדולה אבל לרוב התלמידים זה עוד קצת זמן ביממה שמתפנה להמון דברים שדחסנו בשנת הלימודים ועל חלק ויתרנו (כמובן שאני לא מדברת בשם כל הנוער אלא מהחברה שלי וממקומות המפגש שלי עם בני נוער) קיצור החופש הגדול שנועד בעיקר בשביל התלמידים זה פגיעה ביכולות של התלמיד להספיק את כל הדברים שהוא צריך ואנחנו צריכים את הזמן הזה לעצמנו. לגבי הטיעונים של קייטנות ואין מה לעשות עם הילדים הקטנים , אמנם זה הוצאה לא קלה אבל כיום יש את הבית ספר בחופש וקייטנות מוזלות ועוד הרבה פתרונות ללא תשלום שכל ההורים מחפשים ומציעים, קיצור החופש עדיין לא יפתור את הבעיה הזו לדעתי וגם יקצר את הזמן שניתן לתלמידים לעבוד, ליהנות , להתנדב ועוד הרבה טובים. שאתם חושבים על החופש תנסו לחשוב גם על התלמידים הבוגרים יותר נגיד מכיתות ה ומעלה שהחופש נועד בעיקר להם .
שיראל דילר
כיתה י. אולפנת חמ"ד אמית מודיעין.

שאלה לדיון לכיתה ולסניף

אנחנו יודעים שבבית הספר עם החוקים והמשמעת יש הרבה תלמידים שמתנהגים כך, רק בכדי שלא ישהו אותם וכשמגיע החופש...מיד הם מתלבשים ומתנהגים בצורה אחרת.

האם לדעתכם החופש באמת מסוגל להוריד את המסכה שאנו עוטים על עצמנו בשנת הלימודים ולחשוף את הפנים האמיתיות שלנו או שקצת נסחפנו עם המשפט הזה?

השארת תגובה