יתנו יקבלו

 

בואו נדבר לרגע על ה'גביע הקדוש' שמניע ומאחד את כולנו: המרוץ אחרי האושר.

תינוקות, ילדים, נערים, בוגרים, מבוגרים, זקנים, כולם רודפים אחריו באובססיביות ומנסים לשאוב ממנו כמה שיותר. החיים רצופים במורכבויות, טרדות, אתגרים ומטלות.

לכו תשאלו כל בן אדם ממוצע בגילאי השלושים חמישים כמה פעמים ביום יוצא לו להרגיש מאושר והוא יסתכל עליכם במבט השמור לאנשים שמתהדרים בתסמונת ירושלים:

קוקאים עם קבלות בשם ובמלכות.

אז מה הוא עושה בשביל להיות מאושר? משתדל לקרוא ספר טוב, סוגר דיל לחו"ל עם כל המשפחה, מפנק את עצמו באיזה מאכל מושחת ופעם בשבוע משתדל לצאת עם האישה למסעדה או לסרט טוב. קצת להשתחרר. לברוח. קח פסק זמן, רגע מתוק בחיים. אבל האם המתוק הזה זה גם אושר?

באחד מהמאמרים שפורסמו לאחרונה, נדרש לעניין פרופסור יורם יובל, פסיכואנליטיקאי, ומומחה בתחום הניורביולוגיה של אהבה ורגשות:

"יש דבר אחד ורק אחד שעליו מסכימים כל הוגי הדעות הגדולים, כל הפילוסופים וכל הדתות בעולם: הדרך אל האושר לא עוברת דרך ההתמכרות להנאות. מי שינסה למקסם עד הקצה את ההנאות שלו בחיים לא יהיה מאושר אף פעם. כשהבנתי שהנאה ואושר הם שני דברים שונים, זה עשה אותי מאושר.

 חברת השפע המערבית משקרת כשהיא לוחשת לנו: 'תקנו את המותג שלנו ותהיו מאושרים'. מדוע? כי יש חוק טבע: הביס הראשון בעוגת שוקולד מדהימה במסעדת יוקרה – טעם גן עדן, חוויה לכל החושים. בביס השמיני כבר בקושי מרגישים מה אוכלים. הסיבה: מנגנוני ההגנה במוח לא בנויים להיות מופעלים לאורך זמן. אנחנו מתרגלים להנאות מהר, ומאבדים את הכיף באותה המהירות. הנאות זה נחמד ומענג אבל הן לא יעשו אותנו מאושרים לאורך זמן. זאת הסיבה שקהלת המלך העשיר והחכם היה אומלל.

עכשיו זה מדעי: המרכיב העיקרי של אושר הוא משמעות. לא הנאה. ומשמעות באה כשאנחנו מתאמצים למען מי שאנחנו אוהבים, עושים מעשים שאנחנו מאמינים בהם ומקבלים את התודות של אלה שעזרנו להם. בשורה התחתונה: 'טוב להיות טוב' זו לא סתם סיסמה אלא זו דרך חיים היא הדרך אל האושר. ומאז שהבנתי את זה, אני משתדל להרגיע עם עוגת השוקולד ומשקיע באנשים שאני אוהב".

*

אז אם גם לכם נמאס לרדוף אחרי האושר ולשפוך עליו כל כך הרבה כסף, בתקווה שההנאה היקרה הבאה תשיג לכם אותו, חשבו מסלול מחדש ותתחילו להקשיב למחקרים המדעיים האחרונים שבעצם מסכמים כבר את המשפט הידוע של חז"ל

יותר ממה שבעל הבית עושה עם העני, העני עושה עם בעל הבית. מדרש רבה ויקרא רבה ל"ד, י

או במילים אחרות: רוצים לגעת באושר?

עזבו אתכם דילים ללונדון פריז והאיים הקריבים.

תתנדבו, תעניקו ותגלו את החיים שמתחילים אחרי שאתם נותנים לאחרים.  

השארת תגובה