אדם ומכונה – סיפורו של צ'רלי צ'פלין

השבוע בחרנו לפתוח בשתי קלאסיקות שמביאות מבט נוסף על יחסי הגומלין בין האדם למכונה. שתראו תבינו שיש דברים שרק משתבחים עם הזמן. הסרטון השלישי מוקדש למיסטר בין המיתולוגי ולישראליות המפתיעה שלו כשהוא מגיע לתור.  ברביעי מה קורה כשהפייסבוק קרס. ובקטנה לסיום, אנימציה מדויקת על חיי הפנאי של אב ובנו.

הסרטונים מתוך מדור 'קטנה ברשת' של מגזין עולם קטן

אדם ומכונה – סיפורו של צ'רלי צ'פלין

עוד לפני שסטף ורטהיימר ידע איך מוציאים מלימון לימונענע,  היה זה צ'רלי צ'פלין שהביא לנו את אחת הסרטונים היפים והנוסטלגיים שמתאים באופן חד ומדויק את הסימוביוזה המורכבת בין האדם למכונה. על הקונפורמיות והחיים של הצווארון הכחול, ההשתעבדות לפס היצור, מפקחים ועובדים. משעשע ומיוחד. לשיעורי חברה אודות מקומו של האדם והריטואל שמציף אותו. מחטיבה ומעלה. אורך: 4:13. ללא מילים.

חפשו בגוגל: Chaplin Modern Times-Factory Scene (late afternoon)

בפה סגור

עוד פרודיה משעשעת על הכנסת אלמנט השליטה לחיים. הרבה לפני עידן הסמרטפונים וחברות הענק שלקחו לנו את הגורל והחליטו לעשות בו כבשלהם. לשיעורי אזרחות והיסטוריה. מחטיבה ומעלה. אורך: 4:26

חפשו בגוגל: Charlie Chaplin – Eating Machine

מיסטר בין בקופת חולים כללית

אמנם בריטי אבל הסיטואציה כל כך ישראלית. 'מיסטר בין' (ואם אתם צעירים שלא יודעים על מה אנחנו מדברים, פשוט תמשיכו לסרטון הבא. עשיתם את הפדיחה) מחכה בתור לקופת חולים ואז פורצת ממנו היצירתיות המדהימה שלו. מוכר. עצוב. ישראלי. על המקומות בנפש שגורמים לנו להוציא את הסוציומטיזם הטהור שלנו. לשיעורי חברה. מכיתה ו' ומעלה. אורך: 6:13. ללא מילים.

חפשו ביוטיוב: מיסטר בין. תוצאה שלישית.

כשסוף העולם הגיע

  אמנם קצר אבל עושה את העבודה: תרחיש ליום הקודר שהפייס נחרב. בהמשך זה נהפך למציאות כאשר לפני חצי שנה הרשת הוחשכה לחצי יום. כדאי לקחת למקומות נוספים אודות הקביים שכבר לא נוכל בלעדיהם. מכיתות ה' ומעלה. אורך: 0:56. אנגלית עם תרגום חפשו בגוגל: חשיפה – פייסבוק קרס

אבא, הזמן לא מחכה לך

נראה שאין אב שלא מכיר את הסיטואציה שבה הוא מגיע מפורק מהעבודה, נכנס לתפקיד האבא ופתאום מוצא את עצמו במאבק מתיש בין זמן איכות עם ילדיו לזמן שנדרש לו להחזיר לעצמו את דופק השפיות. סרטון אנימציה קצר עם נקודות רבות למחשבה. להורים צעירים ולכאלו שיודעים שכל עוד הנר דולק. אורך: 2:46. ללא מילים.

חפשו בגוגל: Braxton – Animated Short Film By Brad Warren

 

השארת תגובה