עצמאות ומציאות

מאת כרמל כדורי, כיתה יא, אולפנת חמ"ד פרדס חנה

החלה התקופה שהדגל הידוע והמוכר מציץ מכל מקום. ברחובות, בכיכרות, בחלונות המכונית ועל גבי מדבקה המוצמדת לחולצה הלבנה של ילדי הגן. בגאון הוא מתנופף מבעד לחלונות הבתים הרבים הגאים בדיוק כמוהו לתלות אותו, בשלווה מלטף את אבני הבית, רוגע, נשימה, סוף כל סוף, עצמאות.

אך האם כך הדבר? יש מצב בו אנו שומעים את קריאות החופש הרמות ונשב לנוח?! לא זה מה שאני הייתי עושה לפחות ולמה לא להסתכל בעובדות? יש מי שנח ביום העצמאות? כולם בהופעות חוגגים בצעקות רמות, רגליים רוקדות וספריי שלג בשיער ובצדק.

זה שאנחנו חוגגים יום הולדת למדינתנו האהובה, זה ברור ומובן, אבל פעם יצא לכם לעצור שנייה ולחשוב יותר לעומק "רגע, ואם מחר אני אקבל עצמאות ואצא לחיים האמתיים, גם אני צריך להחריש את השכנים בפיצוצי זיקוקים? ומה זה בכלל אומר לצאת לעצמאות?" לפי איך שאני רואה את הדברים, יש כמה סוגי עצמאיות. יש את הסוג של לקשור שרוכים לבד, להכין חביתה, לחזור הביתה באוטובוס ועוד דברים שעיקרם הוא לעשות אותם בלי עזרה מהצד.

הסוג השני קצת יותר מורכב והוא כולל בתוכו להחליט איזה שירים לשמוע, באיזו חברה להסתובב, האם להיות פעיל בתנועת נוער, לחלום, לשאוף להשיג, לרצות, דברים שאדם שלא מחליט על עצמו היה עושה כאן החלטות שאולי אינן מתאימות לו. בואו נתרכז בסוג המורכב מבין השניים, העצמאות של כל אחד מאתנו, עצמאות הרגש והמחשבה.

אדם עצמאי הוא אדם שמסוגל להחליט בעצמו באיזו דרך ללכת בחייו הפרטיים. אני בכוונה לא מכניסה את המושג "לבד", משום שמהלך זה לא נעשה מעצמו, אלא אנו שואבים את הכוחות לעשות זאת מההורים, המחנכים ואנשי מופת ודוגמא בשבילנו. הם נותנים לנו את הכלים לבנות את התשתית של מפעל חיינו. אבל יש עוד משתנה במשוואה והוא הרצון הפנימי של כל אחד. אני מסכימה שאין זה דבר פשוט לרקום חלום שגם ניתן לביצוע, גם מתאים ליכולות שלי וממצה את הכישרונות בהם בורכתי, גם שירצה אחרים וגם שלא ימאס לי ממנו ואחליף אותו באחר.

במילה "עצמאי" מתחבאת המילה "עצמי", כלומר אדם עצמאי הוא אדם שקודם כל מחובר לעצמו, לרצונות שלו, לרגשות שלו, ולאחר בירור זה הוא יכול להחליט בעצמו לאן לנתב את דרכו. מי שהצליח לשכלל את כל הנתונים הללו, להחליט מהו חלומו ולהביאו לידי ביצוע הוא האדם הכי מאושר בעולם! אין מילה יותר חזקה לתאר את ההרגשה העוצמתית הזו. כאשר הארץ ראתה בחלומה את החלוצים המאפשרים את התקיימות החלום, את האדמה המניבה פירות וממצה את הכישרון שלה להצמיח לכבודו של עם ישראל, את ריצוי האומות מסביב בהקמת המדינה, היא מאושרת.

היא קופצת, רועשת, רוקעת, מתפוצצת ושומעת את השמחה שבלב כל יהודי עצמאי באשר הוא. 

 

עשו לנו לייק בפייסבוק:

תגובה אחת

  1. אופיר שמואלי

    כל הכבוד (:

השארת תגובה