חיים בצבע כסף

מכירים את זה שלפעמים יש לכם ים זמן, ואין לכם מה לעשות איתו? לי זה קרה יום שישי האחרון. ופתאום מצאתי את עצמי עם ים זמן ובלי מה לעשות.

פתאום צלצל לי הטלפון. הראל, חניך שלי לשעבר. ”מה נשמע, שמריהו?“ הוא שאל. ”ברוך ה‘, מה איתך?“ ”ברוך ה‘. תגיד, אתה בישוב השבת?“ ”בעזרת ה‘. למה?“ ”יש מצב אתה מעביר פעולת חב“ב“?

”כן“. אני בטוח שזה חסד גדול עם הראל. לא פשוט למצוא מעביר לפעולת חב“ב, ואם הוא מתקשר ביום ששי, אז המצב באמת לא פשוט.

”תודה רבה“, הוא ניתק. עכשיו אני צריך למצוא על מה לדבר. אני רוצה שזה יהיה משהו משמעותי. ברדיו דיברו על מחצית השקל, ולי עלה רעיון.

יום שישי הייתי עסוק בלחשוב על פעולת חב“ב: ממה להתחיל, על מה בדיוק לדבר, מתודות… שאבתי אבק – וחשבתי על זה, שטפתי כלים – והמשכתי לחשוב, ניקיתי את הגינה ושיפצרתי עוד קצת.

רגע לפני כניסת שבת הדפסתי שתי תמונות מהאינטרנט, והחלטתי שבזה תמו ההכנות לפעולה. הלכתי עם אבא למנחה והחלטתי תוך כדי תנועה שאני לא חושב על זה עכשיו. הפעולה מוכנה בגדול, עכשיו יש משהו אחר לעשות.

גם בקבלת שבת ובתפילת ערבית הצלחתי להתרכז במה שיש לעשות עכשיו. ברוך ה‘. אחרי התפילה זה בכלל לא עלה לי שוב לראש. נזכרתי בזה רק בקינוח של סעודת ליל שבת. לפתן אפרסקים, אם שאלתם.

בתשע וחצי הגעתי לסניף. קצת מתרגש. אף פעם לא העברתי פעולת חב“ב. בסניף היו שני אנשים. התיישבתי ולקחתי ספר מהספריה. חיכיתי.

אחרי רבע שעה הגיעו כולם, והתחלנו. ”מה אומרות לכם המילים ’שקל‘, ‘שקלים‘?“ יריתי. אפילו בלי לומר ”שבת שלום“ לפני זה. מתודת פתיחה. ”כסף“, ”הצלחה“, ”תרומה“, ”המחיר של השירותים בתחנה המרכזית“.

”למה אמרת ’תרומה‘?“ פניתי להראל. ”כשיש לי שקל, אין לי מה לעשות איתו. הרבה פעמים אני אתרום אותו לצדקה“. ”דווקא שקל? ואם יש לך הרבה כסף?“ ”את זה אני אשמור לעצמי“, הוא חייך.

”ולמה אמרת ‘הצלחה‘?“ שאלתי את ינון. ”התכוונתי לאדם שמצליח בחיים“, הוא הבהיר. הוצאתי שתי תמונות. ”מי לדעתכם הצליח יותר בחיים? בעלי הבית הזה, או מי שגר דווקא בזה?“ שניים הכריעו לאחד הצדדים, אבל רזיאל אמר: ”תגיד לנו מי גר בכל בית“.

”לא יודע של מי באמת הבית הראשון“, הודיתי, ”אבל נגיד שגר בו מליונר אחד, עם אשתו והילדה. הם הולכים כל חופש לבית מלון, והם יוצאים למסעדה בכל צהריים. הבית השני זה הבית של הרב אריה לוין זצ“ל. תגידו אתם החיים של מי היו יותר מוצלחים, מי יכול לסמן וי ירוק ליד החיים שלו“.

”כל אחד הצליח במשהו אחר“, אמר אורי, ”העשיר השקיע והשיג הרבה כסף, ור‘ אריה לוין השקיע והשיג דברים אחרים“. ”ומה יותר משמעותי?“ שאלתי, ”היכולות הכלכליות או האיכות האישית, כמה טוב ומשמעותי אתה?“ שאלתי.

”כסף לא סותר איכות אישית. כסף זה כלי. לא משנה כמה כסף יש לך, אלא מה אתה עושה איתו“, אמר הראל, ”אם אתה משתמש בו רק לעצמך, זה דבר אחד, ואם אתה משתמש בו לתת תרומות לנצרכים, זה דבר אחר“.

התפתח דיון מרתק על ”מיהו אדם מצליח“, ומהי המטרה בחיים (שלפיה עונים על השאלה הראשונה). היה מעולה. כשהפעולה הסתיימה ניגש אלי הראל. ”תבוא כל שבוע!“ הוא אמר. ”תודה, אבל זו חתיכת השקעה“, אמרתי לו, ”אשמח להעביר עוד פעולה, אבל אני לא יודע מתי“.

”נכון שזו השקעה“, הוא אמר, ”אבל למה לא תשקיע? אולי להעביר פעולות כאלה זה חלק מההצלחה שלך בחיים?“

                                    שב“צ שלום, שמריהו.

השארת תגובה